top of page
Szukaj
  • dobraszkolajezykowa.com

TAJNIKI MNEMOTECHNIKI CZĘŚĆ 3: SŁOWA, SŁÓWKA I JAK JE OGARNĄĆ

Znajomość słownictwa jest podstawą budowania bogactwa językowego. Stosując się do podstawowych zasad zapamiętywania (cz. 1 „Tajników mnemotechniki”) i pamiętając o 3 filarach pamięci (cz. 2) zyskujesz dostęp do ogromnego wachlarza możliwości dotyczących urozmaicenia i wsparcia nauki słówek.


Fot. Pixabay


Pamiętasz? Najwięksi sprzymierzeńcy w nauce słówek to: obraz, akcja, pozytywne emocje i angażowanie się w wykonanie zadania. Dlatego ćwiczenia językowe powinny opierać się na MYŚLENIU SYNERGICZNYM czyli takim, które angażuje zasoby całego mózgu: zmysły, wyobraźnię, skojarzenia, działania motoryczne oraz reguły.


Dodatkowo należy wspierać równocześnie oba systemy kodowania informacji – WERBALNY czyli słowny (mówienie/pisanie) i NIEWERBALNY (wizualny).


W przypadku nauki słówek jedną z najprostszych metod jest RYSOWANIE ZNACZENIA obok poznawanego słowa. Jest to wstęp, a jednocześnie trening przed stosowaniem bardziej złożonych mnemotechnik wykorzystujących obrazy. Narysowanie przy nowym słówku nawet NAJPROSTSZEGO symbolu jego znaczenia spowoduje, że prawdopodobieństwo jego zapamiętania wzrośnie DWUKROTNIE! W czasie wykonywania rysunku miej wyraz w polu widzenia, a dodatkowo wymawiaj słowo – na głos lub w myślach, kilkakrotnie.


Fot. Fathromi Ramdlon z Pixabay


Robiąc to, uruchamiasz kanał werbalny, obrazowy i motoryczny, stąd tak prosta czynność tak bardzo poprawia zapamiętywanie. Takie działanie uruchamia też neurony lustrzane, które aktywizują w mózgu tę strefę, która przywołuje Twoje doznania zmysłowe związane z danym pojęciem. Stanie się tak, kiedy np. narysujesz postać w wodzie przy wyrazie „swimming”.


Idąc dalej, wykorzystując tę technikę możesz tworzyć bank słówek składający się z różnego typu FISZEK.


Fiszki mogą mieć z jednej strony uproszczony obrazek, a z drugiej słówko w danym języku. Ich wartość wspierająca zapamiętywanie polega na tym, że są tworzone własnoręcznie, a nie przez kogoś innego („ja sam(a) wykonuję = ja lepiej zapamiętuję”).


Inny typ fiszek to takie, na których z jednej strony piszemy słówko w języku obcym i rysujemy jego znaczenie, a po drugiej piszemy je po polsku.


W ten sam sposób można zapamiętywać związki wyrazowe i strukturę gramatyczną zdań.


Tworząc fiszki używaj KOLORÓW, które pomogą Ci w oznaczaniu i grupowaniu materiałów, np. w oparciu o części mowy, rodzaj gramatyczny, składnię i inne potrzebne kategorie. Wprowadzenie koloru również wspiera zapamiętywanie.


Urozmaiceniem tej metody i nieco większym (ale nie niemożliwym! 😉) wyzwaniem dla wyobraźni jest tworzenie LITEROBRAZÓW, które w litery napisanego słowa mają „wrysowane” jego znaczenie. Różnica w stosunku do poprzednich sposobów polega na tym, że w jednym obrazie koduje się i pisownię, i znaczenie danego słowa. Rodzaj słowa nie ma tu znaczenia – granicą jest tylko bogactwo skojarzeń i wyobraźni.


Wreszcie – nie martw się o swoje umiejętności graficzne. Z czasem zbierzesz bazę prostych symboli i sposobów rysowania, które ułatwią wykonanie tego zadania, co z kolei przełoży się na chęci do dalszej pracy nad słownictwem.


Nie twórz fiszek do wszystkich słówek – oceń, z którym spotykasz się po raz pierwszy oraz które mogą być trudniejsze do zapamiętania. Z czasem stworzysz bank słówek, który możesz przechowywać w pudełku i wykorzystywać do powtórek.


Fot. Lisa Redfern z Pixabay


Autorka: Katarzyna Kliniewska, metodyczka Dobrej Szkoły

na podstawie broszury „Super triki mnemotechniki” Edyty Madej, wyd. Pearson 2016

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page