top of page
Szukaj
  • dobraszkolajezykowa.com

TAJNIKI MNEMOTECHNIKI CZ. 2

Czy patrząc na poniższe ilustracje potrafisz przypomnieć sobie 4 ZASADY zapamiętywania?


Jeżeli nie, przeczytaj ponownie część 1 „Tajników mnemotechniki”.


Teraz zajmiemy się trzema największymi SIŁAMI WSPIERAJĄCYMI PAMIĘĆ, które również są wykorzystywane w mnemotechnikach.


1. DZIAŁANIA WIELOZMYSŁOWE to różne bodźce, które kształtują nowe ścieżki neuronowe, czyli „wydeptują” ślad pamięciowy. Im bodźce są bardziej różnorodne, tym „ścieżka” jest szersza, lepiej ubita i szybko nie zarasta ;)


Są to bodźce:

RuchoweWzrokowefot. Anja z Pixabay

fot. Gerd Altmann z Pixabay
Słuchowe Emocjonalne

fot. Gerd Altmann z Pixabay

fot. Gino Crescoli z PixabayDotykowe

fot. Sarah Richter z Pixabay


Lepsze kodowanie informacji wystąpi, kiedy zapamiętywaniu będą towarzyszyć obrazy, ruch, akcja, pozytywne emocje oraz nietypowość.


2. Siła SKOJARZEŃ tkwi w umiejętnym powiązaniu nowych informacji i tych, które wcześniej przyswoiliśmy, rozumiemy i pamiętamy. Należy też stworzyć powiązania między elementami nowych wiadomości. Trudno jest zapamiętać wiele pojedynczych elementów, ale kiedy je połączymy, jeden pociągnie za sobą kolejny. Aby połączenie było mocne, skojarzenie powinno przykuwać uwagę, a więc najlepiej, jeżeli będzie miało postać bogatych, nietypowych (śmiesznych, przejaskrawionych, dziwnych) i dynamicznych obrazów


fot. Pete Linforth z Pixabay


3. Do tworzenia skojarzeń niezbędnych do zapamiętania użyjmy WYOBRAŹNI. To ona zamieni to co zwyczajne i oczywiste, a więc niewarte zapamiętania, w wyraziste obrazy, które podniosą skuteczność utrwalania i przypominania informacji. To ona uruchomi wszystkie zmysły, wprowadzi do wizualizacji dynamikę i kolory oraz pomoże stworzyć oryginalne skojarzenia. Tworząc wyobrażenia nie należy bać się przesady i wykorzystać twórczy potencjał mózgu.


Fot. Syaibatul Hamdi z Pixabay


Czy pamiętasz 3 SIŁY WSPIERAJĄCE PAMIĘĆ?Aby poznać konkretne przykłady mnemotechnik, sięgnij do kolejnej części naszego blogu „Tajniki mnemotechniki”, który pojawi się niebawem.


Autorka: Katarzyna Kliniewska, metodyczka Dobrej Szkoły

na podstawie broszury „Super triki mnemotechniki” Edyty Madej, wyd. Pearson 2016


41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page