Wiele osób zaczyna poszukiwania od zasięgnięcia języka wśród znajomych i zapoznania się z opiniami na forach internetowych. Po takim wstępnym etapie mają zazwyczaj listę kilku szkół w danej miejscowości, a ich problem nadal nie jest rozwiązany. Nadchodzi wtedy moment osobistego zapoznania się z ofertą szkół. Na co powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę, zanim podejmiesz wiążącą decyzję podpisując umowę i opłacając wielogodzinny kurs językowy?
Po pierwsze – nie odrzucaj pierwszego wrażenia: przyjazna, przejrzysta, zawierająca wszystkie niezbędne Ci na początku informacje strona internetowa to Twój pierwszy kontakt ze szkołą i pewien prognostyk kompetencji jej zespołu. Pierwsze wrażenie może się również wiązać z kontaktem telefonicznym – osoba po drugiej stronie powinna w sposób jasny i kompetentny udzielić niezbędne informacje oraz umówić w dogodnym dla Ciebie terminie wizytę w szkole w celu przeprowadzenia bezpłatnego testowania poziomu języka.
Drugie wrażenie wiąże się z wizytą w szkole. Zadaj sobie pytanie czy w takim miejscu i otoczony spotkanymi tam ludźmi będziesz się czuł zmotywowany do nauki. Każdy ma swoje preferencje co do elementów tworzących właściwą atmosferę – zwróć uwagę czy szkoła np. eksponuje prace najmłodszych uczniów, plakaty językowe i kulturowe, czy ma sale dostosowane do różnych grup wiekowych itd. Wcześniej zajrzyj też na szkolny Facebook – zobaczysz, co jest ważne dla pracowników szkoły, jakimi są ludźmi, jaki tworzą zespół i co mogą Ci oferować oprócz samego kursu.
Co do samego testowania poziomu językowego – o ile nie chcesz zapisać się na kurs dla całkowicie początkujących, konsultant powinien zaproponować Ci dwustopniowe testowanie: najpierw test pisemny (zazwyczaj test wielokrotnego wyboru), a następnie rozmowę z doświadczonym lektorem/lektorką lub metodykiem szkoły. Zwróć uwagę czy osoba ta wzbudza Twoje zaufanie i czy kompetentnie przeprowadza rozmowę. Powinna zapytać Cię o dotychczasową naukę, potrzeby i oczekiwania oraz przeprowadzić w sposób niestresujący rozmowę w języku obcym w celu precyzyjnego określenia poziomu. Trafna ocena zaawansowania językowego pozwoli uniknąć Ci dyskomfortu związanego z ewentualnym niewłaściwym doborem grupy i przenoszenia się do innej już w trakcie trwania kursu.
Wspomniałam o metodyku/metodyczce szkoły. W dobrej szkole językowej powinna być zatrudniona taka osoba, ponieważ profesjonalny metodyk jest gwarantem właściwego poziomu nauczania, a także osobą, z którą można się spotkać w czasie całego roku szkolnego, aby zadać pytania, rozwiać wątpliwości czy uzyskać informacje (np. na temat egzaminów językowych lub sposobów samodzielnej efektywnej nauki). Jeżeli nie byłeś/aś testowana przez metodyka/metodyczkę, możesz poprosić o umówienie takiego spotkania zanim zdecydujesz się na naukę w danej szkole.
Jeżeli potrzebujesz więcej danych przed podjęciem decyzji, zapytaj w trakcie pierwszej wizyty, na co możesz liczyć w ramach ceny oprócz kursu językowego. Dobra szkoła nie ogranicza się do zapewnienia jedynie kursu. Może dodatkowo oferować darmowe konwersacje i/lub warsztaty, biblioteczkę słuchacza, konkursy i imprezy integracyjne, egzaminy próbne itp.
Każda szkoła językowa zapewnia, że ma wykwalifikowaną kadrę lektorską i skuteczną metodę, a lekcje odbywają się w przyjaznej i niestresującej atmosferze. Na weryfikację tych zapewnień przyjdzie czas nieco później, ale kierując się powyższymi wskazówkami w swoim wyborze masz dużą szansę, że wybierzesz naprawdę dobrą szkołę i pozostałe składowe również spełnią Twoje oczekiwania. Powodzenia w poszukiwaniu idealnego miejsca do nauki języków obcych!
Autor: Katarzyna Kliniewska – Metodyczka Dobrej Szkoły