Język obcy dla początkujących

Nauka nowego języka to same korzyści! Niektóre z nich są oczywiste:

  • Umiejętności językowe  mogą zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy, są też dobrym argumentem za podwyżką lub awansem.
  • Znajomość języka obcego daje Ci swobodę w wielu sytuacjach – w podróżach wakacyjnych czy w wyborze miejsca studiów lub zamieszkania.
  • Język obcy to możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, a także obcowania z ulubionymi filmami i książkami w oryginale.

Jednak te korzyści pojawiają się dopiero po pewnym czasie poświęconym na naukę. A jakie są natychmiastowe i może mniej oczywiste zalety podjęcia nauki języka?

Po pierwsze, zostało udowodnione, że nauka języków obcych uaktywnia obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć, koncentrację, procesy poznawcze, samokontrolę i zdolność logicznego myślenia. Podejmując naukę języka obcego przedłużysz młodość swojego mózgu i zapobiegniesz procesom neurodegradacyjnym. A że taka aktywność to nie jazda figurowa na lodzie, można ją podjąć w każdym wieku! 😉 Będąc aktywnym i kreatywnym, mając sprawny umysł i pamięć oraz określony cel będziesz po prostu czuć się młodziej, a uzyskana elastyczność myślenia pomoże Ci funkcjonować w stale zmieniającym się świecie.

Na zajęciach językowych w Dobrej Szkole lektorki i lektorzy wykorzystują różnorodne metody i techniki, dostarczają słuchaczkom i słuchaczom urozmaicone bodźce i angażują ich w różnorakie działania. To świetna gimnastyka dla umysłu, który uwielbia takie wyzwania i odwdzięczy się większą sprawnością. Tak więc, jeżeli będziemy uczyć się języków, łatwiej przyjdzie nam też nauka wszystkich innych rzeczy.

Poza tym nauka języków obcych to również zysk dla innych aspektów naszej osobowości. Przełamanie bariery i pokonanie lęku przed używaniem obcego języka i robieniem błędów buduje naszą pewność siebie, poczucie wartości oraz niezależności, a to otwiera nowe możliwości. Może odważysz się zorganizować sobie wakacje szyte na miarę, bez polegania na biurze podróży? A może ośmielisz się pokonać inne bariery, w zupełnie innych dziedzinach życia?

Ucząc się języka obcego i pogłębiając wiedzę na temat kultury danego kraju zyskujesz możliwość patrzenia na świat z innej perspektywy oraz lepszego rozumienia ludzkich zachowań i obyczajów (także własnych), które kształtują się zawsze w kontekście kulturowym.

Podjęcie nauki języka to również okazja do pracy nad systematycznością i wytrwałością, a więc możesz wyrobić w sobie dobre nawyki, które znowu przełożą się na inne sfery życia.

Co więcej, dzięki nauce języka stajesz się zwyczajnie ciekawszym i pełniejszym człowiekiem. Zauważyli to myśliciele i twórcy na przestrzeni wieków. Na przykład niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe powiedział: „Iloma językami mówisz, tyle razy jesteś człowiekiem” , włoski reżyser Federico Fellinii: „Inny język to inne spojrzenie na życie”, a japoński pisarz Huraki Murakami: „Uczenie się kolejnego języka to jak stawanie się kolejną osobą”.  Podejmując naukę języka pokazujesz, że jesteś osobą sprawczą, potrafiącą wyznaczać sobie cele i wyzwania, dbającą o poszerzanie horyzontów. A ktoś taki może stać się inspiracją dla innych ludzi.

Może Cię to zaskoczy, ale osoby, które zyskują większą wiedzę na temat języków w ogóle,  skuteczniej posługują się swoim językiem ojczystym! Jeśli znasz język obcy, lepiej rozumiesz swój własny i osiągniesz lepsze rezultaty w rozumieniu tekstów czytanych i słuchanych oraz będziesz szybciej zapamiętywać.

Nie zapominajmy też o aspekcie towarzyskim! 😊 Lektorzy Dobrej Szkoły dbają, aby zintegrować wszystkich uczestników zajęć i sprawić, aby czuli się komfortowo i bezpiecznie. Na zajęciach językowych spotkasz bardzo różnych i ciekawych ludzi, a kontakt z nimi pozwoli Ci wyjść ze swojej dotychczasowej „bańki”. Lekcje języka obcego szczególnie nadają się do prezentowania ciekawych informacji, opinii, prowadzenia interesujących dyskusji oraz wymiany myśli. Na kursach językowych w Dobrej Szkole zawiązało się wiele trwałych znajomości, a nawet przyjaźni; wielu znalazło ciekawe inspiracje i motywację do działania.

Last but not least, jak mówią Anglicy 😉 , nauka języka może być czystą przyjemnością i świetną zabawą. Można zwyczajnie zakochać się w brzmieniu francuskiego, melodii włoskiego, sile niemieckiego… 😊 Ucząc się tych języków, które nam się zwyczajnie podobają, czynimy jeszcze większe postępy!

Dobra Szkoła zaprasza na kursy grupowe:

  • język angielski dla początkujących (A1)
  • język hiszpański dla początkujących (A1)
  • język niemiecki dla początkujących (A1)
  • język włoski dla początkujących (A1)
  • język francuski dla początkujących (A1)

Autorka: Katarzyna Kliniewska, metodyczka Dobrej Szkoły

Za:
www.fluentin3months.com/why-learn-another-language/
www.bbc.com/news/

 

 

 

blog pisanie 2

RÓB TO CO ZAWSZE, TYLKO W JĘZYKU OBCYM

Nie możesz zamieszkać w kraju, gdzie mówi się danym językiem? Niech język zamieszka u Ciebie! 😊 Zmień interfejs telefonu i komputera na język, którego chcesz się nauczyć. Lubisz być na bieżąco? Uzupełnij korzystanie z polskich stron internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych obcojęzycznymi źródłami informacji. Robisz notatki w kalendarzu? Stopniowo eliminuj z nich język polski. Jesteś fanem platform streamingowych? Zmień ustawienia filmu wyłącznie na język obcy (i dźwięk, i napisy). Spójrz na swoje codzienne czynności pod tym kątem, a zobaczysz, że możliwości jest bez liku.

OTOCZ SIĘ JĘZYKIEM

Oprócz wprowadzenia języka obcego do codziennych czynności, podejmij nowe działania. Zacznij np. prowadzić dziennik – napisz kilka zdań podsumowujących mijający dzień. Polub na FB fanpage odpowiadające Twoim zainteresowaniom, ale tym razem w języku obcym. Wieszaj na lodówce kartki z bieżącym materiałem do opanowania. Wykorzystaj jedynego rozmówcę, którego masz zawsze przy sobie 😊 – mów do siebie: co w danej chwili robisz, co widzisz idąc ulicą, co planujesz na jutro itp. Niech wyobraźnia i upodobania podpowiedzą Ci, co jeszcze możesz zrobić.

DZIAŁAJ NA WSZYSTKIE ZMYSŁY

Proces zapamiętywania będzie najefektywniejszy, gdy zaangażujesz w naukę kilka zmysłów równocześnie. Nie ograniczaj się do bodźców wzrokowych, ale dołącz słuch i ucz się w ruchu. Np. czytaj na głos, oglądaj filmy i podcasty z napisami, załóż słowniczek, w którym użyjesz wykresów i rysunków, wykorzystaj pomoce, którymi możesz manipulować, np. fiszki, układanki, domina obrazkowe itp.

ROZPIESZCZAJ SWÓJ MÓZG

Co lubi Twój mózg? Lubi małe lecz częste dawki wiedzy, a więc lepiej wyrobić w sobie nawyk codziennych krótkich lekcji lub powtórek niż przysiadać do długiej lekcji lub zadania domowego raz w tygodniu. Twój mózg lubi powtarzanie – kontakt z nowym materiałem językowym musi wystąpić kilkakrotnie i w różnych kontekstach. Lubi też to, co nietypowe, a nawet dziwaczne – oryginalne skojarzenia czy przykłady zdań dłużej zostaną w pamięci. Mózg lubi też być rozpieszczany mnemotechnikami, ale o tym w innym poście 😃

WYBIERZ TO, CO LUBISZ NAJBARDZIEJ

Nie zmuszaj się do robienia w języku obcym tego, czego nie znosisz robić po polsku. Negatywne emocje osłabią zapamiętywanie i motywację do nauki. Z olbrzymiego repertuaru możliwości wybierz kilka pomysłów, które wzbudzają pozytywne emocje, a nauka nie będzie mozołem lecz czystą przyjemnością 😍

Autorka: Katarzyna Kliniewska, Metodyczka Dobrej Szkoły

Ostatnie wpisy