Mam dwie wiadomości: dobrą i złą 😉 Na początek ta zła – na razie nie wynaleziono sposobu na szybkie przyswojenie języka bez wysiłku, a ci którzy zapewniają, że posiadają tajemną wiedzę na temat cudownej metody i za pewną kwotę są gotowi podzielić się nią z Tobą, najzwyczajniej mijają się z prawdą. Czas na wiadomość dobrą – są sposoby na taką organizację nauki, aby rzeczywiście uczyć się języka w świetnym tempie, z trwałym efektem i niesłabnącą motywacją.
RÓB TO CO ZAWSZE, TYLKO W JĘZYKU OBCYM
Nie możesz zamieszkać w kraju, gdzie mówi się danym językiem? Niech język zamieszka u Ciebie! 😊 Zmień interfejs telefonu i komputera na język, którego chcesz się nauczyć. Lubisz być na bieżąco? Uzupełnij korzystanie z polskich stron internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych obcojęzycznymi źródłami informacji. Robisz notatki w kalendarzu? Stopniowo eliminuj z nich język polski. Jesteś fanem platform streamingowych? Zmień ustawienia filmu wyłącznie na język obcy (i dźwięk, i napisy). Spójrz na swoje codzienne czynności pod tym kątem, a zobaczysz, że możliwości jest bez liku.
OTOCZ SIĘ JĘZYKIEM
Oprócz wprowadzenia języka obcego do codziennych czynności, podejmij nowe działania. Zacznij np. prowadzić dziennik – napisz kilka zdań podsumowujących mijający dzień. Polub na FB fanpage odpowiadające Twoim zainteresowaniom, ale tym razem w języku obcym. Wieszaj na lodówce kartki z bieżącym materiałem do opanowania. Wykorzystaj jedynego rozmówcę, którego masz zawsze przy sobie 😊 – mów do siebie: co w danej chwili robisz, co widzisz idąc ulicą, co planujesz na jutro itp. Niech wyobraźnia i upodobania podpowiedzą Ci, co jeszcze możesz zrobić.
DZIAŁAJ NA WSZYSTKIE ZMYSŁY
Proces zapamiętywania będzie najefektywniejszy, gdy zaangażujesz w naukę kilka zmysłów równocześnie. Nie ograniczaj się do bodźców wzrokowych, ale dołącz słuch i ucz się w ruchu. Np. czytaj na głos, oglądaj filmy i podcasty z napisami, załóż słowniczek, w którym użyjesz wykresów i rysunków, wykorzystaj pomoce, którymi możesz manipulować, np. fiszki, układanki, domina obrazkowe itp.
ROZPIESZCZAJ SWÓJ MÓZG
Co lubi Twój mózg? Lubi małe lecz częste dawki wiedzy, a więc lepiej wyrobić w sobie nawyk codziennych krótkich lekcji lub powtórek niż przysiadać do długiej lekcji lub zadania domowego raz w tygodniu. Twój mózg lubi powtarzanie – kontakt z nowym materiałem językowym musi wystąpić kilkakrotnie i w różnych kontekstach. Lubi też to, co nietypowe, a nawet dziwaczne – oryginalne skojarzenia czy przykłady zdań dłużej zostaną w pamięci. Mózg lubi też być rozpieszczany mnemotechnikami, ale o tym w innym poście 😃
WYBIERZ TO, CO LUBISZ NAJBARDZIEJ
Nie zmuszaj się do robienia w języku obcym tego, czego nie znosisz robić po polsku. Negatywne emocje osłabią zapamiętywanie i motywację do nauki. Z olbrzymiego repertuaru możliwości wybierz kilka pomysłów, które wzbudzają pozytywne emocje, a nauka nie będzie mozołem lecz czystą przyjemnością 😍
Autorka: Katarzyna Kliniewska, Metodyczka Dobrej Szkoły