Zbliża się test, klasówka, egzamin, sesja? Czujesz, że lawina wiadomości zaraz cię przydusi, że utoniesz w morzu informacji? To się nie zdarzy, ponieważ nasz mózg z natury lubi się uczyć, a wiedza o tym, jak można mu w tym pomóc, pozwoli ci zapamiętać nowy materiał – szybciej i na dłużej niż tylko do zaliczenia 😉

Motorem wzmacniającym uczenie się i zapamiętywanie jest CIEKAWOŚĆ POZNAWCZA czyli stan, w którym coś wydaje nam się interesujące, przydatne lub angażuje nas emocjonalnie. To co zwyczajne, oczywiste i powtarzalne nie „rozpala” naszego mózgu. Za to wszystko co nowe, nieznane i nietypowe przyciąga uwagę i aktywuje mózg, który rozwija się najlepiej, gdy stoi przed wyzwaniami. Dajmy więc mózgowi to, co lubi, a jednocześnie nadmiernie go nie obciąży:

1. Lepiej pamiętamy rzeczy DZIWNE i NIETYPOWE (np. niezwykle duże, w niebanalnych formach lub niecodziennych ilościach). Można więc nieco zmienić sposób przedstawiania treści lub metodę powtarzania, a przede wszystkim zastosować WYOBRAŹNIĘ.

blog wasacz

2. Pamięć wspiera OBRAZOWANIE (lepiej zapamiętamy to co zobaczymy – także w wyobraźni, niż to, co tylko usłyszymy). Dobrze dobrany obraz przyspiesza i wzmacnia zapamiętywanie nawet 3-krotnie.

blog laka

3. RUCH i AKCJA również wzmacniają pamięć. Zastosowanie w trakcie nauki dynamiki i zaangażowanie wielu zmysłów silniej aktywuje większą ilość neuronów, dzięki czemu powstanie więcej nowych połączeń neuronowych. Zasadę tę zrealizujesz odgrywając scenki, tworząc projekt lub wyobrażając sobie ruch i akcję.

blog woda

4. Proces zapamiętywania wzmacnia pozytywna atmosfera i EMOCJE towarzyszące poznawaniu. Poczucie bezpieczeństwa i pogodne emocje otwierają na przyjmowanie nowych informacji.

blog kwiatek

A teraz spójrz na zdjęcia i spróbuj sobie przypomnieć 4 ZASADY zapamiętywania:

tajniki 1

Jak te zasady zastosować w praktyce?

Przede wszystkim należy umiejętnie wyselekcjonować informacje warte zapamiętywania, a następnie wesprzeć ich przyswajanie odpowiednią strategią. Te strategie to MNEMOTECHNIKI czyli konkretne sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji.

Więcej o mnemotechnikach dowiesz się w kolejnej części blogu „Tajniki mnemotechniki”.

Autorka: Katarzyna Kliniewska, metodyczka Dobrej Szkoły

na podstawie broszury „Super triki mnemotechniki” Edyty Madej, wyd. Pearson 2016